Odkvapový systém

Pre zabezpečenie funkčnosti každej strechy je potrebný aj správny odkvapový systém. V súčasnosti sa na trhu vyskytuje veľké množstvo materiálov a typov odkvapových prvkov. Od klasických plechových , cez rôzne zliatiny kovov, plastové, hliníkové odkvapy či kombinácia kovu a plastu.

V prípade chýbajúcich, poškodených alebo upchaných žľabov sa stane situácia, že voda steká po povrchu steny, čím spôsobuje vlhnutie  a nakoniec úplnú deštrukciu steny. Odkvapový systém má teda opodstatnenie.

Teraz Vám priblížime charakteristiku jednotlivých materiálov , z ktorých sa vyrába odkvapový systém:

–          Pozink – (galvanicky pozinkovaná oceľ ) je všeobecne najznámejší a najrozšírenejší materiál vďaka jeho nízkej zaobstarávacej cene. Jeho nevýhodou oproti materiálom ako sú napríklad meď a titán- zinok je kratšia životnosť ( korózia). Z tohto dôvodu je nutná povrchová ochrana, čo v konečnom dôsledku zvyšuje jeho cenu.

–          Meď – je jeden z ušľachtilých kovov s najbohatšou históriou v oblasti použitia pri pokrývaní striech. Už oddávna bola meď uprednostňovaná pri pokrývaní kostolov. V súčasnosti patrí odkvapový systém v medenom prevedení medzi obľúbené najmä pre vysokú životnosť  zabezpečenú tvorbou samo-obnoviteľnej patiny.

–          Titán – zinok Rheinzink – je to zliatina najvyššej kvality. Základ materiálu tvorí čistý zinok 99,995 % legovaný prímesou medi a titánu. Tvorba prirodzenej ochrannej vrstvy  – patiny spôsobuje, že odkvapové systémy spĺňajú svoju úlohu desaťročia bez nutnosti ochranných náterov.

–          Nerez – je vysoko kvalitná nehrdzavejúca oceľ. Zaraďuje sa k pevným , dobre tvarovateľným materiálom a je vzhľadovo stála. Práca s týmto materiálom je možná i pri nízkych teplotách, pretože nie je krehká a neláme sa ako iné materiály. V architektúre  a staviteľstve sa používa nerez nielen pre jej estetickosť, ale hlavne kvôli dlhodobej životnosti, odoláva korózii a je ekologicky nezávadná.

–          Pozink farbený – spája v sebe vynikajúce mechanické vlastnosti pozinkovanej ocele s dostatočnou ochranou proti korózii vo forme organickej povrchovej úpravy v hrúbke 25 , alebo 50 mikrónov. Pre farbený pozink sa ako povrchová úprava používa polyuretán , ktorý má lepšie vlastnosti pri tvarovaní, stálejší farebný odtieň a je odolnejší proti poveternostným podmienkam.

–          Hliník farbený – spája v sebe vynikajúce vlastnosti hliníku pre jeho dostatočnú pevnosť pro výbornej tvárnosti s dostatočnou ochranou proti oxidácii vo forme organickej povrchovej úpravy a širokej škále farieb. Povrchovo sa upravuje pomocou polyuretánu. Vďaka tomu pri ohýbaní a tvarovaní nepuká, nevznikajú mikrovlásočnicové  trhliny a je odolnejší voči poveternostným podmienkam.

Náš odkvapový systém môže byť namontovaný na novostavby, ale aj v prípade , že renovujete už existujúci objekt. Výborne ho môžete zladiť ku všetkým druhom krytín.